Striedanie pracovnej polohy – ako keby ste bežali maratón

Striedanie pracovnej polohy – ako keby ste bežali maratón

Ak pracujete v stoji, spálite za minútu o 0,7 kalórií viac, ako keby ste sedeli. K tomuto záveru dospeli najnovšie výskumy Univerzity v Chestri. Pri hmotnosti 75 kg tak môžete za rok spáliť energiu zodpovedajúcu zabehnutiu šiestich maratónov!

Ergonomický kancelársky nábytok, predovšetkým výškovo nastaviteľné stoly, sa stáva súčasťou moderných kancelárií a jeho pozitívny vplyv na zdravie pracovníkov a pracovnú atmosféru je nezpochybniteľný.

Ak si uvedomíme, že rozdiel medzi prácou v sede a v stoji je 0,7 kalórií za minútu, ľahko porozumieme dôležitosti striedania polôh počas pracovnej doby. Práca v sede naviac podstatne zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.

„Pri práci v sede je náš rozsah pohybov veľmi obmedzený a monotónny, preto skôr podliehame syndrómu RSI (poškodenie z opakovaného namáhania). Týmto problémom možno predísť častým striedaním polôh pri práci,“ hovorí Gitte Krantz, ergoterapeut z kliniky Amadeus v Halmstade. Dobre premyslená ergonómia pracoviska zároveň minimalizuje bolesť kĺbov a svalov, znižuje stres s tým spojeným.

S ohľadom na uvedené skutočnosti je pochopiteľné, že čoraz viac firiem považuje ergonómiu práce za vysoko dôležitú. Často stačí vykonať len drobné úpravy, ich možnosti sú však veľmi rozmanité.

Rozhodnutie začať striedať pracovnú polohu súvisí s odhodlaním pre celkovú zmenu životného štýlu a s ochotou začleniť variácie v najrôznejších formách do každodenného života.

„Striedajte polohy v stoji a v sede a robte si pravidelné prestávky, počas ktorých sa môže vaše telo naozaj uvoľniť. Pri práci často opakujeme stále rovnaké pohyby,“ hovorí Gitte a radí, aby ste napríklad tlačiareň umiestnili inam než na svoj pracovný stôl. Táto zmena vám pomôže zaradiť prirodzený pohyb do každodenného pracovného kolobehu.

Chcete vedieť o našich akciách a novinách ako prvý?

Prihláste sa na odber nášho newslettra a získajte exkluzívny prístup k informáciám o našich akciách, novinkách a zaujímavých článkoch.
Počkajte prosím...
*Kliknutím na prihlásenie na odber potvrdzujem, že súhlasím so spracovaním osobných údajov (viď. Politika informovanosti dotknutej osoby).