Ako si vybrať správny kancelársky písací stôl?

Kancelársky stôl už dávno nie je len obdĺžniková doska so štyrmi nohami. Ak si kladiete otázku: „Ale ako sa mám medzi tými všetkými stolmi vyznať a vybrať si ten správny pracovný stôl nielen podľa vlastného vkusu, ale aj z hľadiska ergonómie a vhodnosti pre moju prácu?“

Prečítajte si naše jednoduché tipy, podľa ktorých ten pravý písací stôl určite nájdete.

TRI ZÁSADNÉ OTÁZKY

Koľko času pri písacom stole trávite?

Predstavte si svoj bežný pracovný deň a odhadnite, koľko hodín denne presedíte. Ak sa jedná o hodinu dve, môžete s kľudným srdcom vyberať len podľa dizajnu a na nič ďalšie nehľadieť. Pokiaľ ale pri kancelárskom stole sedíte od rána do večera, starostlivo zvážte všetky parametre od rozmerov stola cez kvalitu po rôzne doplnky.

skrivbordguide1.jpg

Pre koho je písací stôl určený?

Ak nekupujete kancelársky stôl pre seba, je pred samotnou kúpou stola dobré sa zamyslieť aj nad tým, kto bude stôl využívať. Už len taká maličkosť, či kupujete stôl pre praváka alebo ľaváka môže ovplyvniť vašu voľbu. Pre pravákov by totiť malo svetlo dopadať na stôl z ľavej strany a pre ľavákov, naopak, z pravej strany, aby si netienili na stôl pri písaní.

Taktiež treba myslieť na to, aké príslušenstvo k stolu bude potrebovať konkrétna osoba - koľko kancelárskych skríň, zakladačov, kancelárskych kontajnerov, atď. Ale ako to môže ovplyniť výber kancelárskeho stola? Jednoducho, ak budete chcieť dodržať zásady vyššie, písací stôl, ktorý ste si vybrali sa vám do miestnosti nemusí zmestiť a budete musieť vybrať buď iný tvar stolovej dosky alebo iný, napríklad rohový, stôl.

Aké sú vaše pracovné zvyky?

Považujete sa za kreatívca, ktorý potrebuje pre svoju prácu „vedecký neporiadok"? Ostatní sa na vaše pracovné miesto pozerajú ako na chaos, no pre vás je to raj? Ak ste sa v tom našli, budete potrebovať pracovný stôl do kancelárie s veľkou pracovnou doskou, aby ste mohli pracovať efektívne.

Na druhej strane, ak musíte mať všade poriadok a všetko má svoje miesto, zaobíte sa aj s menším kancelárskym stolom, no pravdepodobne budete potrebovať kancelárske skrine so zakladačmi a rôznymi úložnými boxmi. 

DIZAJN A MATERIÁLY KANCELÁRSKYCH STOLOV

Obdĺžnikové stoly

Keďže obdĺžnikové stoly do kancelárie šetria miesto, sú veľmi obľúbené v kancelárskych prostrediach s obmedzeným priestorom. Ich veľkou výhodou je možnosť spájania a vytvárania zostáv, a taktiež jednoduché oddelenie priestoru pomocou stolových paravánov.

Ergonomické stoly s vykrojením

Ergonomicky tvarované kancelárske pracovné stoly s vykrojením uľahčujú správne držanie tela, vďaka lepšej opore pre vaše predlaktia. Vďaka vykrojeniu môžete sedieť bližšie pri stole, na všetko dobre vidíte a všetko potrebné máte pekne po ruke.

skrivbordguide2.jpg

Rohové stoly

Rohové kancelárske stoly sa hodia do atypicky tvarovaných priestorov alebo ak máte nedostatok miesta. Keďže sú tieto stoly väčšinou situované v rohoch miestnosti, stred miestnosti je voľný, čo je obzvlášť vhodné, ak miestnosť plní niekoľko funkcií naraz.

Vyberte materiál a farbu pre váš písací stôl

Výber materiálu, z ktorého bude váś stôl netreba podceniť. Mnohým sa páčia stoly z masívu, ktoré síce majú nadčasový dizajn, no na druhej strane sú drahé, ťažké a ľahko ich poškodíte na povrchu. Kovové stoly sa už vyznačujú vysokou životnosťou, no pôsobia chladne - a to by sme sa vám asi v kancelárii nepáčilo.

Naše stolové dosky majú odolný laminátový povrch, ktorý je zároveň veľmi ľahký. Vybrať si môžete z rôznych farebných prevedení - breza, buk, dub, šedá, čierna a biela. Farbu, vášho kancelárskeho stola si môžete vybrať bez ohľadu na jeho tvar či veľkosť. Vďaka tomu ho jednoducho môžete zladiť so zvyškom vášho interiéru. Samozrejmosťou pri všetkých kancelárskych stoloch je ABS hrana.

Čo je ABS hrana?

ABS hrany sa používajú pri finalizácii bočných hrán drevotrieskových dosiek, a preto sa vo výrobe nábytku používajú najviac. ABS hrany neplnia iba dizajnovú funkciu, ale tiež ochrannú - chránia proti mechanickým poškodeniam a prieniku vlkosti do drevotrieskových dosiek.

VLASTNOSTI A PRÍSLUŠENSTVO K STOLOM

Aký veľký kancelársky stôl potrebujete?

Čo všetko potrebujete mať pri práci po ruke? Ak potrebujete stolný počítač, notebook a rôzne kancelárske organizéry na dokumenty, vyberajte medzi veľkými stolmi s rozmermi 180x80 cm alebo 200x80 cm. Ak vám ale stačí notebook a jeden šanón, zvoľte menší stôl napríklad s rozmermi 120x80 cm a ušetríte priestor na iný nábytok v miestnosti.

Aká by mala byť výška pracovného stola?

Sedavý životný štýl je jedným z najväčších zdravotných rizík našej doby a je výsledkom mnohých pracovných dní, mesiacov a rokov strávených pred počítačom, ktoré sa stali normou. Našťastie sa tomu môžete čeliť niekoľkými spôsobmi. V súčasnosti naberá na sile trend striedania pracovných polôh počas dňa používaním výškovo nastaviteľného stola. Striedanie polôh medzi sedením a státím počas práce predstavuje perfektný spôsob, ako aktivovať svaly vášho tela počas práce.

Kvalita a odolnosť kancelárskeho stola a príslušenstva

Dôkladne si prezrite celý pracovný stôl. Skontrolujte pevnosť a tuhosť podnože, ďalej sa zamerajte na hrany stolovej dosky. Základ je, aby mala ABS hrany, následne skontrolujte, či nevidíte žiadne štiepenie pri hranách, či odliepanie samotných ABS hrán. Veľa vám napovie aj dĺžka záruky, ktorú predajca ponúka.

Kvalitu príslušenstva k stolu môžete otestovať napríklad na šuflíkoch. Vezmite si kancelársky kontajner a preskúmajte kvalitu výsuvov a zavesenia šuflíkov, ich otváranie a zatváranie. Ide všetko hladko? V tom prípade sa jedná o kvalitný produkt.

Predný panel pridá extra štýl a súkromie

Predný panel hravo skryje káble, kancelársky kontajner, či odpadkový kôš, vďaka čomu vytvára elegantný dojem a umožňuje vám umiestniť pracovný stôl do kancelárie kdekoľvek, napríklad aj v strede miestnosti, pričom sa nemusíte obávať, že

 

skrivbordguide3.jpg

Ostatné príslušenstvo

Kancelársky kontajner je výborným pomocníkom na uloženie dôležitých dokumentov, pričom pri jeho výbere je dôležité myslieť nielen na dizajn, aby sa vám hodil k vášmu stolu, ale aj na funkčnosť a bezpečnosť, v podobe uzamykateľných zásuviek.

Ak už viete, aký kancelársky stôl potrebujete, ďalším krokom je výber stoličky. Na tému ako vybrať kancelársku stoličku sme spísali taktiež podrobný návod, v ktorom sa dozviete, čo je potrebné mať na pamäti, ak hľadáte kancelársku stoličku, ktorá vám bude slúžiť mnoho rokov. 

Ďalším praktickým príslušenstvom je držiak na káble, vďaka ktorému sa vyhnete zamotaným káblom pod stolom.

Mnohí zákazníci radi vybavia svoje pracovné miesto rôznymi doplnkami, akými sú napríklad lampa na pracovný stôl, ergonomická podložka na predlaktia, držiak na monitor či ergonimocká podložka pre prácu v stoji.

Prezrite si náš sortiment kancelárskeho príslušenstva. Ak je vaša predstava akákoľvek, určite nájdete všetko, čo práve potrebujete.

Chcete vedieť o našich akciách a novinách ako prvý?

Prihláste sa na odber nášho newslettra a získajte exkluzívny prístup k informáciám o našich akciách, novinkách a zaujímavých článkoch.
*Kliknutím na prihlásenie na odber potvrdzujem, že súhlasím so spracovaním osobných údajov (viď. Politika informovanosti dotknutej osoby).