Zjednodušte triedenie odpadu - Ekologická kancelária

Zjednodušte triedenie odpadu - Ekologická kancelária

V súčasnosti sa stále viac podnikov snaží o to, aby boli ekologickejšie. Prvým krokom, ako k tomu dospieť, je zabezpečenie správneho fungovania triedenia odpadu. Malo by byť jednoduché a ľahko prístupné pre všetkých zamestnancov. Neviete, ako na to? Tu sú naše 4 tipy.

Výber košov na triedenie odpadu

Koše na triedenie odpadu do kancelárií

Bez odpadkových košov sa žiadna kancelária nezaobíde. V dnešnej dobe je však dobré myslieť aj na prírodu a zaobstarať viac druhov košov na triedenie odpadu. Najobľúbenejšie koše na triedenie odpadu sú Odpadkové koše Addison, ktoré pozostávajú z jednej, dvoch alebo troch 15-litrových nádob, vďaka ktorým môžete jednoducho triediť odpad v kancelárii či doma. 

Veľké odpadkové koše na kolieskach

Odpadkové kontajnery a nádoby na odpad disponujú kolieskami a veľkými madlami, čo umožňuje jednoduché vyprázdňovanie, pričom šetríme svoje telo. Alternatívu môže predstavovať kúpa vozíka, na ktorom by sme vozili plné koše z kancelárie na vyprázdnenie.

Výklopné kontajnery

Pre väčšie podniky môže byť dobré investovať do výklopných kontajnerov. Sú ideálne pre triedenie odpadu a manipuláciu s rôznymi materiálmi, ako piesok, oceľ, cement, drevo atď. Výklopné kontajnery sú určené pre vysokozdvižné vozíky a dokážu zniesť tvrdé zaobchádzanie. Prezrite si naše výklopné kontajnery v rôznych farebných vyhotoveniach, pričom si môžete vybrať aj z modelov s automatickým vyklápaním a zaklápaním.

Ako triediť odpad

Väčšina ľudí sa rozhodne triediť odpad, iba keď je jasné a zrejmé, ktoré odpadky patria do ktorého koša. Preto je dobré označiť koše na triedenie odpadu rôznymi farbami, ktoré reprezentujú typy odpadkov, a aj popismi, aké druhy odpadkov do košov patria a aké nie. Ak ste si niekedy neistý, do ktorých kontajnerov patria vaše odpadky, čítajte ďalej.

Aký odpad patrí do hnedého koša

Do hnedých odpadkových košov patrí bioodpad. Sú to napríklad ovocie, zelenina, lístie, zeleň, čajové vrecká či odrezky zo stromov. V žiadnom prípade však do týchto kontajnerov nepatria potraviny živočíšneho pôvodu, stavebný odpad alebo cigarety. 

Aký odpad patrí do žltého koša

Do žltých odpadkových košov patria plasty. Sú to hlavne PET fľaše, plastové obaly, mikroténové vrecká, kelímky z jogurtov, no taktiež aj polystyrén. Do žltého kontajnera však nemôžeme hádzať znečistené plasty napríklad od jedla, motorových olejov, farieb, atď.

Aký odpad patrí do zeleného koša

Do zelených kontajnerov patrí sklo v podobe nevratných fliaš z alkoholických a nealkoholických nápojov, poháre a tabuľové sklo. Fľaše by mali byť zbavené vrchnákov a iných nesklenených súčastí. Do zelených kontajnerov na sklo nepatria napríklad porcelán, keramika, zrkadlá, lepené sklá či žiarovky.

Aký odpad patrí do modrého koša

Do modrého kontajnera patrí papier. Ten môže byť v podobe novín, časopisov, kartónov či papierových obalov. Nepatria sem však znečistené či mokré papierové produkty, ani hygienické potreby (odličovacie tampóny, vlhčené obrúsky).

Ako triediť kovový odpad?

Okrem častého odpadu, ako je papier, plastové obaly či sklenené nádoby sa v kancelárii stretávame aj s kovovými súčiastkami či baterkami. Takýto odpad treba vyseparovať do zvlášť na to určených nádob, prípadne vyniesť odpad do zberného dvora. Prečítajte si tiež, ako správne recyklovať napr. plynové spery.

Správne umiestnenie košov

Koše na triedenie odpadu umiestnite na viacero strategických miest podľa toho, kde sú v kancelárii . Do konferenčných (rokovacích) miestností väčšinou stačia iba koše na papier. Kompletné koše na triedenie odpadu je vhodné umiestniť do jedální, skladov, vstupných priestorov a recepcie. Recyklovanie papiera je možné podporiť aj umiestnením košov na papier ku každej pracovnej stanici a vedľa tlačiarne.

 

Ak vás táto téma zaujíma dôkladnejšie, prečítajte si aj náš článok 9 tipov pre eco-friendly kanceláriu.

Chcete vedieť o našich akciách a novinách ako prvý?

Prihláste sa na odber nášho newslettra a získajte exkluzívny prístup k informáciám o našich akciách, novinkách a zaujímavých článkoch.
*Kliknutím na prihlásenie na odber potvrdzujem, že súhlasím so spracovaním osobných údajov (viď. Politika informovanosti dotknutej osoby).