Prečo by sme mali striedať pracovné polohy aj v dielni?

Máte v práci nedostatok pohybu? Potom ste vystavený vyššiemu riziku zdravotných problémov, ako je obezita, cukrovka, vysoký krvný tlak, kardiovaskulárne ochorenia a rakovina. Pravidelným pohybom sa zlepší vaša srdcová činnosť, cirkulácia krvi, krvný tlak aj hladina cukru v krvi. Zaradením fyzických aktivít do svojich životov sa stanete šťastnejšími a budete mať viac energie na vykonávanie dôležitých úloh. Byť aktívny aj v práci sa teda naozaj vypláca. Pozrime sa na to, ako začať...

Využite každú príležitosť na aktivitu

Pri nedostatku pohybu v sedavom zamestnaní začnete pociťovať nielen fyzickú únavu v podobe bolesti chrbta kĺbov a stuhnutých svalov, ale aj psychickú únavu v podobe bolestí hlavy. Podobné problémy sa prejavujú u ľudí, ktorí väčšinu pracovnej doby stoja. Najjednoduchším riešením je striedanie pracovných polôh počas dňa. To dosiahneme zdanlivo jednoduchými činnosťami ako striedanie pracovných aktivít, pitím dostatočného množstva vody a pravidelnými prestávkami v práci. To všetko podporuje okysličovanie svalov, a teda aj mozgu. Zlepší sa aj vaša schopnosť sústrediť sa a budete mať viac energie.

Striedanie pracovných polôh na ceste k lepšiemu zdraviu

Striedanie pracovných polôh medzi sedením a prácou v stoji prináša so sebou mnoho výhod. Zlepšuje krvný obeh a pomáha redukcii hmotnosti. Už len samotnou prácou v stoji spaľujete viac kalórii ako v sede. Keď si vaše telo zvykne na pravidelný pohyb zlepší sa jeho schopnosť spotrebovávať kyslík a vy budete cítiť oveľa viac energie.

Prvým krokom na ceste k zlepšeniu zdraviu by mohlo byť zakúpenie výškovo nastaviteľného dielenského stola, ergonomickej dielenskej stoličky a protiúnavovej pracovnej rohože, ktoré vám pomôžu na ceste k zlepšeniu zdravia a fyzickej kondície.

Fyzicky náročná práca

Ak vaša práca vyžaduje zdvíhanie ťažkých bremien, je potrebné zaradiť aj iný druh cvičenia. Pred začiatkom práce je dobré zahriať sa krátkym strečingom. Pri nesprávnej manipulácii s ťažkými bremenami si často poškodzujeme chrbticu, čo v dlhodobom horizonte môže spôsobiť jej trvalé poškodenie. Jedinou prevenciou takýchto zranení je pravidelné cvičenie a posilňovanie chrbtových svalov, ramien a brušných svalov. Jednotlivé cviky si vyberajte podľa toho, aké svaly v práci najviac zaťažujete.

Zdravie aj pre vašu dušu

Podľa najnovších výskumov každodenné sedenie na niekoľko hodín zvyšuje riziko predčasnej smrti. Ulf Ekelund, profesor na Nórskej univerzite športu a jeden z popredných svetových expertov v oblasti fyzickej aktivity hovorí, že 30 minút cvičenia znižuje riziko predčasného úmrtia a jedna hodina takéhoto cvičenia toto riziko úplne odstraňuje. Tiež hovorí, že nezáleží na tom, ako dlho cvičíte – vždy je lepšie aspoň nejaké cvičenie, ako žiadne.

Pohyb a cvičenie zvyšuje hladinu zdraviu prospešných hormónov v krvi, ako sú serotonín, noradrenalín a dopamín. Tieto látky pôsobia okrem iného proti stresu a depresiám. Aktívny životný štýl má tiež pozitívne účinky na mozog a pamäť.

 

Chcete vedieť o našich akciách a novinách ako prvý?

Prihláste sa na odber nášho newslettra a získajte exkluzívny prístup k informáciám o našich akciách, novinkách a zaujímavých článkoch.
*Kliknutím na prihlásenie na odber potvrdzujem, že súhlasím so spracovaním osobných údajov (viď. Politika informovanosti dotknutej osoby).