Vybavenie pre zdvíhanie a manipuláciu šetrí zdravie aj peniaze

Vybavenie pre zdvíhanie a manipuláciu šetrí zdravie aj peniaze

Zdvíhanie a manipulácia s ťažkými predmetmi je pre mnohých z nás bežnou súčasťou pracovného dňa. Preprava ľahkého tovaru väčšine nerobí žiadne problémy. Akonáhle však musíme manipulovať s ťažkými a objemnými predmetmi, je dôležité myslieť na svoje zdravie a dôkladne si premyslieť postup zdvíhania a prepravy.

„Nesprávna manipulácia s ťažkými predmetmi je príčinou mnohých zdravotných problémov a častým dôvodom práceneshochopnosti“, hovorí Anna Johansson, fyzioterapeutka a odborníčka na ergonómiu z mesta Halmstad vo Švédsku.

Bez ohľadu na to, akú máme prácu, počas dňa narábame s množstvom vecí – ľahkých aj ťažších. Čím viac sa manuálna práca zvyšuje, tým rýchlejšie prídeme na to, že najlepšie je zdvíhať predmety v podrepe a využívať aj silu nôh alebo si zavolať na pomoc kolegu. Ako si ešte môžeme uľahčiť prácu?

Ako vykonávate svoje úlohy?

Anna Johansson navštevuje rôzne pracovné prostredia, aby spoločne so zamestnávateľmi a zamestnancami dohliadala na spôsob a organizáciu práce. Účelom je vytvoriť zdravé a udržateľné pracovné prostredie pre každého zamestnanca.

„Jednoduché zmeny v pracovných postupoch a voľba správneho vybavenia môžu veľmi zjednodušiť aj náročné pracovné úlohy. Dôležité je často analyzovať spôsob vykonávania pracovných povinností a identifikovať, čo môžeme zlepšiť“, hovorí Anna Johansson.

Používajte pomocnú techniku a vybavenie

Zistené nedostatky v pracovných postupoch môžu spočívať v nevedomosti o tom, aké typy vybavenia pre zdvíhanie a manipuláciu s tovarom existujú. Ak je to možné, snažte sa prenášaniu ťažkých vecí vyhnúť. Namiesto toho použite napríklad vozík a skontrolujte, či je prispôsobený veľkosti a hmotnosti predmetov, s ktorými manipulujete a či je disponuje správnymi kolieskami.

„Svoje telo namáhame veľmi často (hlavne chrbát a ramená) aj v situáciách, kedy to nie je nutné“, vysvetľuje Anna Johansson. Aby sme predišli trvalým zdravotným následkom, mali by sme pri manipulácii s ťažšími predmetmi využívať vozíky a inú manipulačnú techniku.

Uložte veci na správne miesto a zdvíhajte správnym spôsobom

Anna odporúča dobre sa zamyslieť na uložení a rozmiestnení tovaru v regáloch. Najpoužívanejšie a najťažšie predmety by mali byť umiestnené na ľahko prístupnom mieste. Naopak ľahké a málo používané predmety môžu byť umiestnené v hornej alebo spodnej časti regálov.

„Nezabudnite, kde ste tovar uložili. Zdvíhanie ťažkých balíkov zo spodných políc viac zaťaží vaše kolená na chrbát! Ak necháte nejaký balík na podlahe, neskôr ho budete musieť vy alebo váš kolega zdvihnúť, čomu sa môžete jednoducho vyhnúť“, upozorňuje Anna Johansson.

Ergonomicky navrhnutý pracovný priestor

Ergonomicky navrhnutý pracovný priestor zjednodušuje zdvíhanie a manipuláciu s tovarom. Je dôležité mať pre ukladanie a transport tovaru dostatok miesta a dokonale ovládať zariadenia a techniku, ktoré vám transport uľahčia.

Pri kúpe vybavenia na zdvíhanie a manipuláciu si stanovte presné špecifikácie, aké má dané vybavenie spĺňať. Akú hmotnosť budeme zdvíhať, aký objem budú mávať balíky, ako vyzerá prostredie, v ktorom budeme pracovať? Investícia do ergonómie sa môže spočiatku zdať vysoká, no niekoľkonásobne sa vráti na zdraví zamestnancov, a teda aj nižšej práceneschopnosti“, dokončuje Anna Johansson.

Na túto tému sme pripravili aj krátke video o tom, aké dôležité je vybavenie na zvíhanie a manipuláciu s tovarom.

 

 

Chcete vedieť o našich akciách a novinách ako prvý?

Prihláste sa na odber nášho newslettra a získajte exkluzívny prístup k informáciám o našich akciách, novinkách a zaujímavých článkoch.
*Kliknutím na prihlásenie na odber potvrdzujem, že súhlasím so spracovaním osobných údajov (viď. Politika informovanosti dotknutej osoby).