Čo je to ergonómia a ako ju využiť pri práci?

Čo je to ergonómia a ako ju využiť pri práci?

Ergonómia je dôležitý koncept, a to nielen pokiaľ ide o pracovné prostredie. Ergonomické pracovisko môže zlepšiť zdravotný stav, zvyšuje pohodu a podporuje produktivitu zamestnancov. Kľúčom k dobrej ergonómii je zohľadňovať fyzické, mentálne a sociálne aspekty a rozdiely medzi jednotlivcami.

Čo je to ergonómia a ako ju využiť pri práci?

Ergonómiou rozumieme prispôsobovanie pracovných prostriedkov a pracovného prostredia vlastnostiam a potrebám človeka s cieľom zlepšiť jeho pracovný výkon a pohodlie.

Na ergonómiu musíme hľadieť holisticky

Po dlhú dobu sa ergonómia popisovala iba ako vzťah medzi človekom a produktom. To je síce stále pravda, ale v súčasnosti už existuje množstvo funkčných a ergonomických produktov, ktoré uľahčujú každodenný život ľudí.

Ergonómia ale znamená oveľa viac než to. Vychádza z holistického pohľadu na pracovisko (musíte ho vnímať ako celok a nie iba jeho časti). To znamená plánovať a prispôsobovať celé pracovné prostredie a náplň práce svojim zamestnancom.

Zohľadnite individuálne rozdiely

Ergonomické pracovisko by malo byť prispôsobené ľuďom, ktorí tam pracujú, a nie naopak. Naša produktivita je najvyššia vtedy, keď sú pre nás vytvorené pracovné podmienky v súlade s našimi individuálnymi fyzickými a mentálnymi predpokladmi.

Preto je dôležité brať do úvahy individuálne rozdiely napríklad v oblasti fyzickej sily a vzrastu alebo schopnosti učiť sa nové informácie. Na základe týchto rozdielov môžete navrhnúť, zorganizovať a vybaviť pracoviská ergonomickejším spôsobom.

Ergonómia na pracovisku

Výmena klasických kancelárskych stolov za výškovo nastaviteľné stoly, či výmena skladového vybavenia môžu predstavovať veľký krok. Výskum však ukazuje, že dobrá ergonómia skutočne podporuje ziskovosť spoločností. Napríklad ISSA (Medzinárodná asociácia sociálneho zabezpečenia) vykonala na túto tému štúdiu a zistila, že každá investovaná suma na zlepšenie pracovného prostredia sa vráti minimálne dvojnásobne*.

Pozitívny účinok je čiastočne spôsobený znížením počtu dní PN zamestnacov a čiastočne kvôli zvýšeniu ich blahobytu, čo vedie k vyššej produktivite, efektívnosti a kvalite. Takže, ak príde čas na plánovanie budúcnosti vo vašom podniku, nezabudnite myslieť ergonomicky!

Ergonómia v práci s počítačom

Monitor – Umiestnite váš monitor približne vo vzdialenosti natiahnutej ruky. Dobrým tipom je umiestniť monitor tak, aby vaše oči boli v jednej rovine s jeho hornou hranou. Pri pohľade mierne nadol si vaše oči oddýchnu a budú menej podráždené.

Myš a klávesnica – Majte myš v blízkosti klávesnice tak, že držíte ruky rovno a blízko pri tele. Výbornou alternatívou štandardnej myši je ergonomická myš, ktorá môže tiež malíčko prispieť k vyhnutiu sa zraneniam ako karpálny tunel.

Osvetlenie – Zlé osvetlenie môže viesť k bolestiam očí a celkovej nepohode, pretože v snahe lepšie vidieť budete nútení sedieť v neprirodzenej polohe. Skvelým tipom je umiestniť si svoju stolnú lampu na ľavú stranu stola, ak ste pravák a vpravo, ak ste ľavák, čím sa vyhnete rukou vrhaným tieňom pri písaní. Prečítajte si viac o výbere osvetlenia na pracovisko.

Ergonomická podložka pod nohy – Pre prácu v stoji je dôležité mať dobrú podložku pod nohy, ktorá vaše telo nevystavuje zbytočnému namáhaniu.

Stôl – Najlepšou voľbou je výškovo nastaviteľný stôl. Tieto ergonomické stoly vám umožnia nastaviť si výšku podľa vašich požiadaviek. Klasické stoly majú nevýhodu v tom, že ak sú príliš vysoké, nútia vás zdvíhať ramená nahor, čo spôsobuje ich napätosť, zatiaľ čo príliš nízky stôl spôsobuje, že vaša hlava je priveľmi zvesená, čo spôsobuje napätie v oblasti krku a ramien.

Kancelárska stolička – Pri výbere stoličky na zdravé sedenie je dôležite dbať na to, aké funkcie má daná ergonomická stolička na prispôsobenie špeciálne pre vašu postavu. Sedadlo musí byť nastavené tak, aby obe vaše nohy boli úplne v kontakte s podlahou. Pre zlepšenie ergonomickej polohy je možné taktiež použiť opierku nôh. Posaďte sa na stoličku a nakloňte sedadlo mierne smerom nadol tak, že vaša poloha pri sedení bude nepatrne naklonená, vďaka čomu zlepšíte krvný obeh v nohách. Ak musíte sedieť väčšinu dňa, bude pre vás najlepšou voľbou stolička na dlhodobé sedenie.

Ergonómia pri práci v dielni

Na ergonómiu v dielni často zabúdame, no práve v dielňach a skladoch sa nachádzajú najťažšie bremená. Nesprávna manipulácia s ťažkými predmetmi je príčinou mnohých zdravotných problémov a častým dôvodom práceneschopnosti. Zdvíhanie bremien v práci si však dokážeme jednoducho uľahčiť. Môžeme použiť množstvo vozíkov od paletových vozíkov, cez policové vozíky až po manipulačné vozíky a rudle. Pri kúpe vybavenia na zdvíhanie a manipuláciu je dobré mať stanovené presné špecifikácie, aké má dané vybavenie spĺňať. Investícia do ergonómie sa môže spočiatku zdať vysoká, no niekoľkonásobne sa vráti na zdraví zamestnancov.

Pred akými chorobami nás môže chrániť ergonomické pracovisko

S nedostačujúcou ergonómiou na pracovisku sa zvyšuje aj riziko chorôb a zranení. Pre niekoho môže znieť slovné spojenie „zraniť sa v kancelárií" smiešne, no zdravotné ťažkosti pri dlhodobej práci s počítačom nie sú ničím neobvyklým. Pri dlhodobej statickej záťaži či sedení za počítačom, rastie napätie vo svaloch. V dôsledku zvýšeného napätia sú dráždené nervové zakončenia, čo môžeme pociťovať ako bolestivý vnem alebo nepohodu. Našou reakciou na tieto vnemy by mala byť zmena pracovnej polohy. Preto je vhodné mať v kancelárii k dispozícii výškovo nastaviteľný stôl a ergonomickú stoličku.

Syndróm karpálneho tunela

Veľmi častou a známom chorobou je syndróm karpálneho tunela, ktorý vzniká preťažením zápästia a ruky. Môže ho spôsobiť buď ťažká práca, alebo často opakovaná práca pohybov prstov (písanie na klávesnici), pri ktorej môže vzniknúť zápal šliach, ktorý spôsobí priškrtenie stredového nervu. Počiatočné príznaky karpálneho tunela sú nočné bolesti v ruke a prstoch, ktoré pokračujú ako mravčenie, pálčivá bolesť a nakoniec dochádza k zníženiu citlivosti, hybnosti a motoriky palca, ukazováka, prostredníka a polovice prstenníka. Skvelou prevenciou je od začiatku myslieť na tieto riziká a vyvarovať sa im použitím ergonomických doplnkov do kancelárie.

Viac o tom, ako zvýšiť aktivitu zamestnancov na pracovisku, si môžete prečítať v našom článku Buďte aktívnejší aj v kancelárii.

 

(* Zdroj: The return on prevention: Calculating the costs and benefits of investments in occupational safety and health in companies, International Social Security Association (ISSA), https://www.issa.int/en/details?uuid=f27e62f2-b12d-42d9-9061-e403e95a9c14)

Chcete vedieť o našich akciách a novinách ako prvý?

Prihláste sa na odber nášho newslettra a získajte exkluzívny prístup k informáciám o našich akciách, novinkách a zaujímavých článkoch.
Počkajte prosím...
*Kliknutím na prihlásenie na odber potvrdzujem, že súhlasím so spracovaním osobných údajov (viď. Politika informovanosti dotknutej osoby).