Čo je to ergonómia a ako ju využiť pri práci?

Čo je to ergonómia a ako ju využiť pri práci?

Ergonómia je bežne používaný pojem v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Je to tiež pojem s dôležitým významom. Ergonomické pracovisko môže zlepšiť zdravotný stav, zvyšuje pohodu a podporuje produktivitu zamestnancov. Kľúčom k dobrej ergonómii je zohľadňovať fyzické, mentálne a sociálne aspekty a rozdiely medzi jednotlivcami.

Čo je to ergonómia a ako ju využiť pri práci?

Ergonómiou rozumieme prispôsobovanie pracovných prostriedkov a pracovného prostredia vlastnostiam a potrebám človeka s cieľom zlepšiť jeho pracovný výkon a pohodlie.

Na ergonómiu musíme hľadieť holisticky

Po dlhú dobu sa ergonómia popisovala iba ako vzťah medzi človekom a produktom. To je síce stále pravda, ale v súčasnosti už existuje množstvo funkčných a ergonomických produktov, ktoré uľahčujú každodenný život ľudí, ako napríklad aktívne stoličky.

Ergonómia ale znamená oveľa viac než to. Vychádza z holistického pohľadu na pracovisko (musíte ho vnímať ako celok a nie iba jeho časti). To znamená plánovať a prispôsobovať celé pracovné prostredie a náplň práce svojim zamestnancom. To isté platí aj pre home office.


Meňte pracovné polohy s aktívnymi stoličkami
Výškovo nastaviteľný stôl
Skrivbord MODULUS
529,- €
Ergonomická balančná stolička
Balanspall ACTON
149,- €

Zohľadnite individuálne rozdiely

Ergonomické pracovisko by malo byť prispôsobené ľuďom, ktorí tam pracujú, a nie naopak. Naša produktivita je najvyššia vtedy, keď sú pre nás vytvorené pracovné podmienky v súlade s našimi individuálnymi fyzickými a mentálnymi predpokladmi.

Preto je dôležité brať do úvahy individuálne rozdiely napríklad v oblasti fyzickej sily a vzrastu alebo schopnosti učiť sa nové informácie. Na základe týchto rozdielov môžete navrhnúť, zorganizovať a vybaviť pracoviská ergonomickejším spôsobom.

Ergonómia v práci v kancelárii

Monitor – Umiestnite váš monitor približne vo vzdialenosti natiahnutej ruky. Dobrým tipom je umiestniť monitor tak, aby vaše oči boli v jednej rovine s jeho hornou hranou. Pri pohľade mierne nadol si vaše oči oddýchnu a budú menej podráždené.

Myš a klávesnica – Majte myš v blízkosti klávesnice tak, že držíte ruky rovno a blízko pri tele. Výbornou alternatívou štandardnej myši je ergonomická myš, ktorá môže tiež malíčko prispieť k vyhnutiu sa zraneniam ako karpálny tunel.

Osvetlenie – Zlé osvetlenie môže viesť k bolestiam očí a celkovej nepohode, pretože v snahe lepšie vidieť budete nútení sedieť v neprirodzenej polohe. Skvelým tipom je umiestniť si svoju stolnú lampu na ľavú stranu stola, ak ste pravák a vpravo, ak ste ľavák, čím sa vyhnete rukou vrhaným tieňom pri písaní. Prečítajte si viac o výbere osvetlenia na pracovisko.

Ergonomická podložka pod nohy – Pre prácu v stoji je dôležité mať dobrú podložku pod nohy, ktorá vaše telo nevystavuje zbytočnému namáhaniu.

Stôl – Najlepšou voľbou je výškovo nastaviteľný stôl. Tieto ergonomické stoly vám umožnia nastaviť si výšku podľa vašich požiadaviek. Klasické stoly majú nevýhodu v tom, že ak sú príliš vysoké, nútia vás zdvíhať ramená nahor, čo spôsobuje ich napätosť, zatiaľ čo príliš nízky stôl spôsobuje, že vaša hlava je priveľmi zvesená, čo spôsobuje napätie v oblasti krku a ramien.

Kancelárska stolička – Pri výbere stoličky na zdravé sedenie je dôležite dbať na to, aké funkcie má daná ergonomická stolička na prispôsobenie špeciálne pre vašu postavu. Sedadlo musí byť nastavené tak, aby obe vaše nohy boli úplne v kontakte s podlahou. Pre zlepšenie ergonomickej polohy je možné taktiež použiť opierku nôh. Posaďte sa na stoličku a nakloňte sedadlo mierne smerom nadol tak, že vaša poloha pri sedení bude nepatrne naklonená, vďaka čomu zlepšíte krvný obeh v nohách. Ak musíte sedieť väčšinu dňa, bude pre vás najlepšou voľbou stolička na dlhodobé sedenie.

Ergonómia na pracovisku

Výmena klasických kancelárskych stolov za výškovo nastaviteľné stoly, či výmena skladového vybavenia môžu predstavovať veľký krok. Výskum však ukazuje, že dobrá ergonómia skutočne podporuje ziskovosť spoločností. Napríklad ISSA (Medzinárodná asociácia sociálneho zabezpečenia) vykonala na túto tému štúdiu a zistila, že každá investovaná suma na zlepšenie pracovného prostredia sa vráti minimálne dvojnásobne.

Pozitívny účinok je čiastočne spôsobený znížením počtu dní PN zamestnacov a čiastočne kvôli zvýšeniu ich blahobytu, čo vedie k vyššej produktivite, efektívnosti a kvalite. Takže, ak príde čas na plánovanie budúcnosti vo vašom podniku, nezabudnite myslieť ergonomicky!

Ergonómia pri práci v dielni

Na ergonómiu v dielni často zabúdame, no práve v dielňach a skladoch sa nachádzajú najťažšie bremená. Nesprávna manipulácia s ťažkými predmetmi je príčinou mnohých zdravotných problémov a častým dôvodom práceneschopnosti. Zdvíhanie bremien v práci si však dokážeme jednoducho uľahčiť. Môžeme použiť množstvo vozíkov od paletových vozíkov, cez policové vozíky až po manipulačné vozíky a rudle. Pri kúpe vybavenia na zdvíhanie a manipuláciu je dobré mať stanovené presné špecifikácie, aké má dané vybavenie spĺňať. Investícia do ergonómie sa môže spočiatku zdať vysoká, no niekoľkonásobne sa vráti na zdraví zamestnancov.

Zvuková ergonómia

Hluk je akýkoľvek nežiaduci zvuk, ktorý narúša pracovné prostredie. Môže sa pohybovať od hlasného hluku strojov až po hluk klimatizácie v kancelárii. Hluk nemusí dosahovať vysokú hladinu zvuku, aby bol škodlivý, ale už pri úrovni okolo 85 dB hrozí riziko poškodenia sluchu.

Hluk a zlá akustika môžu viesť aj k problémom súvisiacim so stresom. U obchodných zástupcov, ktorí musia veľa telefonovať, môže zlé zvukové prostredie viesť k problémom s hlasom, pretože musia hovoriť zbytočne nahlas, aby ich bolo počuť. Akustické panely a stolové paravány zmierňujú rušivý hluk a prispievajú k lepšiemu pracovnému prostrediu. Ergonómia zvuku je dôležitým aspektom zdravého pracoviska. 

Ergonómia osvetlenia

Ak nemáte v práci optimálne osvetlenie, hrozí vám riziko bolestí hlavy a problémov s očami. Rovnako ako slabé svetlo nie je vhodné ani príliš silné. Preskúmajte osvetlenie na svojom pracovisku, aby sa všetkým pracovalo lepšie a cítili sa v práci pohodlne. Viac tipov na dobré osvetlenie nájdete v našom článku Príjemnejšie pracovisko? Áno, vďaka správnemu osvetleniu!

Dôležitosť pohybu

Väčšina ľudí si pravdepodobne uvedomuje, že celodenné sedenie nie je dobré pre vaše zdravie. Okrem iného zvyšuje riziko problémov s chrbticou a krčnou chrbticou, znižuje okysličovanie krvi, a taktiež niektoré ochorenia sú častejšie u ľudí, ktorí sa hýbu zriedkavo, ako u tých, ktorí sú aktívnejší. Podľa Švédskej agentúry pre verejné zdravie prispieva fyzická aktivita k lepšiemu fyzickému a duševnému zdraviu, zlepšuje koncentráciu a kvalitu spánku. Prečítajte si náš článok Rýchly strečing počas obednej pauzy.


Ako vybrať výškovo nastaviteľný stôl?

Zhrnutie

V dnešnom blogu ste sa dozvedeli, čo znamená ergonómia. Okrem znalosti správnych pracovných polôh a používania rôznych ergonomických pomôcok ide o plánovanie a prispôsobenie pracovného prostredia aj pracovných metód individuálnym podmienkam. Dobrá ergonómia si vyžaduje komplexný prístup, ktorý zahŕňa ergonómiu v podobe uľahčenia práce, zvukovú ergonómiu, svetelnú ergonómiu, zohľadnenie rizík dlhodobej statickej záťeže a význam pravidelného a rozmanitého pohybu.

Ergonomický nábytok pre vaše zdravie

FAQ

Ergonómia je štúdium funkcií ľudského tela pri práci a prispôsobenie pracovného prostredia tak, aby sa minimalizovala fyzická záťaž.
S nastaviteľnou kancelárskou stoličkou a výškovo nastaviteľným stolom sa dá kancelársky priestor prispôsobiť na mieru každému používateľovi. Mal by tu byť aj dostatok miesta na nohy a dodržiavať dostatočnú vzdialenosť od monitora.
Neexistuje jediná správna poloha pri sedení. Najdôležitejšie je často meniť pracovné polohy a striedať sedenie a státie.
Pri sedavom zamestnaní je dôležité hýbať sa počas pracovného dňa. Pomôžu vám v tom napríklad mikroprestávky po sústredenej práci, jednoduché cvičenie počas práce v stoji, či prechádzky počas obeda.
Nebezpečné je najmä nezdravé držanie tela pri práci a nedostatočná zmena pracovných polôh. To vedie k bolestiam chrbta, krčnej chrbtice, bedier a môže viesť až k chronickej bolesti chbta.
Slovo ergonómia pochádza z gréckeho ergon, čo znamená práca, a nomos, čo znamená zákon, pravidlo.
Nemusíte hneď nakúpiť ergonomický nábytok na celé pracovisko. Najskôr identifikujte oblasti, kde bude mať kúpa ergonomického vybavenia najväčší prínos a následne po malých krokoch zlepšujte svoje pracovné prostredie.

Chcete vedieť o našich akciách a novinách ako prvý?

Prihláste sa na odber nášho newslettra a získajte exkluzívny prístup k informáciám o našich akciách, novinkách a zaujímavých článkoch.
Počkajte prosím...
*Kliknutím na prihlásenie na odber potvrdzujem, že súhlasím so spracovaním osobných údajov (viď. Politika informovanosti dotknutej osoby).