Zvyšuje práca v stoji produktivitu? Výškovo nastaviteľné rokovacie stoly priniesli odpoveď

Zvyšuje práca v stoji produktivitu? Výškovo nastaviteľné rokovacie stoly priniesli odpoveď

Trávite väčšiu časť svojho pracovného dňa na stretnutiach? V prieskume 182 vedúcich pracovníkov z rôznych odvetví až 71% uviedlo, že ich stretnutia boli neproduktívne a neefektívne.

Je dokázané, že stretnutia a práca v stoji nás robí efektívnejšími a zdravšími! Výškovo nastaviteľný rokovací stôl Vám umožní jednoducho meniť Vašu pracovnú polohu, a tým môžete začleniť viac pohybu do vašej pracovnej rutiny.

Nižšie si vysvetlíme niektoré výhody stretnutí a práce v stoji a dôvody, prečo by sa mali stať súčasťou aj Vášho pracovného dňa.

1. Stretnutia sú kratšie a efektívnejšie

Vo väčšine kancelárii nájdeme v zasadačke iba klasické rokovacie stoly. Vedeli ste však, že stretnutia trvajú priemerne o 34% dlhšie, ak účastníci sedia v porovnaní so státím? ² Keďže sú ľudia na svojich nohách, je pravdepodobnejšie, že budú hovoriť stručne a nebudú odbočovať od témy. To vedie k vyššej efektivite, podporuje rýchlejšiu výmenu nápadov a šetrí čas, ktorý by sa mohol použiť na iné pracovné úlohy. Najúspešnejšie stretnutia v stoji by mali mať jasný cieľ a mali by trvať najviac 15 minút. Ak potrebujete, aby bolo Vaše stretnutie dlhšie, najlepšie je striedať pracovné polohy medzi sedením a státím.

2. Účastníci sú viac angažovaní

Keď stojíme, sme pozornejší a náš mozog funguje efektívnejšie. Výskum ukázal, že ľudia, ktorí stoja určitú časť dňa, sú viac angažovaní a otvorení tímovej práci, v porovnaní s ľuďmi, ktorí sedia. To podporuje spoluprácu a zdieľanie nápadov ³. Krátke stretnutia takisto zaisťujú väčšiu účasť, takže by mali byť perfektnou voľbou na zvýšenie produktivity!

3. Rýchly a jednoduchý spôsob, ako zlepšiť tímovú komunikáciu

Stretnutia v stoji predstavujú ideálny spôsob, ako sa stať tímovým hráčom. Začnite deň 10-15 minútovým stretnutím, kde každý člen tímu zdieľa to, na čom práve pracuje. Jedná sa o jednoduchý a efektívny spôsob, ako zlepšiť komunikáciu a rýchlejšie zdieľanie informácii. Kolegovia tak vedia, na koho sa obrátiť v prípade, ak potrebujú pomoc.

Stretnutia po stojačky vytvárajú menej formálnu, príjemnú atmosféru a zároveň odrádzajú zúčastnených od príliš dlhého, bezduchého rečnenia.

4. Prospešné pre zdravie

Zdravotnícky tajomník Matt Hancock vyzval podniky v Spojenom kráľovstve, aby povzbudzovali zamestnancov k zaradeniu fyzickej aktivity do svojej každodennej rutiny. V októbri 2018 pán Hancock povedal: "Každý podnik môže zlepšiť svoje pracovné prostredie jednoducho týmito spôsobmi: podnecovaním prestávok, zakúpením výškovo nastaviteľných stolov, stretnutiami v stoji - ktoré podľa mojich skúseností majú tendenciu byť efektívnejšie a aj rýchlejšie.“

Stretnutia a práca v stoji predstavujú jednoduchý spôsob, ako začleniť fyzickú aktivitu do Vášho pracovného dňa. Sedenie počas celého dňa zvyšuje riziko zdravotných ochorení, ako je napríklad obezita, srdcové ochorenia a diabetes typu 2. Práca v stoji a pohyb pomáha bojovať proti týmto problémom, pričom tiež zmierňuje nepríjemné pocity bolesti chrbta, krku a ramien. Ľudia sú spokojnejší a sústredenejší, čo zvyšuje produktivitu. Super nie?

Chceli by ste svoje aktívne stretnutia posunúť ešte o krok ďalej? Vyskúšajte stretnutia počas prechádzania, ktoré vám dávajú šancu byť na čerstvom vzduchu počas riešenia pracovných vecí.

Nezabudnite, že ak chcete usporiadať stretnutia v stoji, musíte dávať pozor, či sú všetci účastníci schopní stáť po dobu stretnutia. Ideálnym riešením pre tento problém sú výškovo nastaviteľné rokovacie stoly, vďaka ktorým môžete jednoduchým stlačením tlačidla meniť polohy zo státia na sedenie v priebehu pár sekúnd. Ku stolom odporúčame doplniť ergonomické konferenčné stoličky alebo balančné stoličky.
 
Zdroje
 
¹ Perlow, Hadley & Eun (2017) "Stop the Meeting Madness" Harvard Business Review, Jul-August 2017 [online] dostupné na: https://hbr.org/2017/07/stop-the-meeting-madness

² Dahl, M. (2014) "Work Smarter: Meetings Are 34 Percent Shorter If You’re Standing Up" The Cut [online] dostupné na: https://www.thecut.com/2014/05/work-smarter-for-shorter-meetings-stand-up.html

³ Lehman, S. (2014) "Standing meetings may improve group productivity" Reuters [online] dostupné na: http://www.reuters.com/article/us-psychology-group-meetings-productivit-idUSKBN0EV29V20140620